شنبه , سپتامبر 23 2017
خانه / اخبار اقتصاد / وارداتِ بلامانعِ ۷۵ مدل خودرو خارجی توسط ۱۶ نماینده رسمی

وارداتِ بلامانعِ ۷۵ مدل خودرو خارجی توسط ۱۶ نماینده رسمی

به گزارش عصرخودرو : وارداتِ بلامانعِ ۷۵ مدل خودرو خارجی توسط ۱۶ نماینده رسمی وزارت صنعت اعلام کرد در حال حاضر تعداد ۱۶ نماینده رسمی در سامانه ثبتارش امکان ارائه ۷۵ مدل مجاز خودرو را دارند و هیچگونه محدودیت برای ارائه گواهی نمایندگی مجاز و خدمات پس از فروش وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از تسنیم، وزارت صنعت، معدن و تجارت در واکنش به خبر «دخالت دولت خودروهای وارداتی را ۳۰ درصد گران کرد / به جهانگیری گزارش ناقص دادند» توضیحاتی به شرح زیر ارائه کرد:

حذف واسطه‌ها به گرانی خودرو منجر نمی‌شود

۱ـ مطابق ماده ۴ قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان مصوب پانزدهم مهر ماه ۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی «کلیه عرضه‌کنندگان اعم از تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاهای سرمایه‌ای از جمله خودرو (سنگین یا سبک)، مکلف به داشتن نمایندگی رسمی و ارائه خدمات بعد از فروش می‌باشند. نظر به اینکه در شرایط تحریم‌های بین‌المللی سال‌های اخیر، امکان اخذ نمایندگی از شرکت‌های اصلی (مادر) وجود نداشت لاجرم واردکنندگان خودرو وادار به اخذ نمایندگی از شرکت‌های واسط گردیدند. بعد از لغو تحریم، شرایط به سمت اخذ نمایندگی از شرکت‌های اصلی (مادر) سوق داده شد و در این راستا بخشنامه شماره ۱۲۵۶۱۲/۵۳۸۸۷ مورخ ۱۲/۱۰/۱۳۹۵ معاون اول محترم رییس‌جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز موضوع را تصریح نمود و از تاریخ مذکور شرط ثبت سفارش داشتن نمایندگی‌های دارای گواهی فعالیت معتبر و ارایه‌دهنده خدمات پس از فروش می‌باشد و از ثبت سفارش توسط افراد متفرقه جلوگیری بعمل آمد.
در حال حاضر تعداد ۱۶ نماینده رسمی در سامانه ثبتارش امکان ارائه ۷۵ مدل مجاز خودرو را دارند که در سامانه یاد شده برای عموم قابل مشاهده است و هیچگونه محدودیت برای ارائه گواهی نمایندگی مجاز و خدمات پس از فروش وجود نداشته و در صورت اخذ نمایندگی از شرکت خارجی (مادر)، صدور گواهی مرکز اصناف و بازرگانان ایران و رعایت آیین‌نامه ضوابط فنی خودرو، درج در فهرست نمایندگی‌های مجاز در سامانه ثبتارش برای عموم میسر است.
۲ـ حذف واسطه‌ها موجب رقابت سالم توسط نمایندگی‌های مجاز بوده و بدیهی است تغییرات قیمت‌ها تابع عرضه و تقاضا در بازار می‌باشد.

انتهای پیام/

منبع خبر : عصرخودرو

بخش های مرتبط : وارداتِ بلامانعِ ۷۵ مدل خودرو خارجی توسط ۱۶ نماینده رسمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *