پنجشنبه , سپتامبر 28 2017
خانه / اخبار تجسمی / یک ایرانی تنها هنرمند خاورمیانه در حراجی فیلیپس لندن

یک ایرانی تنها هنرمند خاورمیانه در حراجی فیلیپس لندن

به گزارش خبرآنلاین : یک ایرانی تنها هنرمند خاورمیانه در حراجی فیلیپس لندن حراج فیلیپس لندن در حالی برگزار می‌شود که تنها یک اثر از کشورهای خاورمیانه متعلق به هنرمند ایرانی در آن حضور دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حراج فیلیپس لندن در حالی برگزار می شود که تنها یک اثر از خاورمیانه متعلق به افشین پیرهاشمی در آن حضور دارد. این اثر که با تکنیک رنگ روغن روی بوم و در ابعاد ۱۱۹ در ۸۹ سانتیمتر در سال ۲۰۰۷ خلق شده است، ۱۵ تا ۲۰ هزار پوند برآورد قیمت شده است.

در میان نقاشان به نامی که آثاری از آن‌ها در این حراجی فیلیپس حضور دارد می‌توان به جوزف بویز، گرهارد ریشتر، اندی وارهول، دیمن هرست، ویکتور وازارلی، دیه گو جیاکومتی، آرمان، فرانتز کلاین، لوسی اسمیت، سیدنی شرمن، تریسی امین، سارا لوکاس، الکساندر کالدر و… اشاره کرد.

افشین پیرهاشمی متولد ۱۳۵۳با برنده شدن در پنجاه و ششمین بینال نقاشی تهران و سپس کسب جایزه برتر در دومین بی ینال بین المللی پکن در سال ۲۰۰۴ نگاه ها را به خود جلب کرد. پس از آن موفقیت هایی در حراج های بین المللی از جمله کریستیز خاورمیانه به دست آورد؛ از جمله خلق دو رکورد نیم میلیون دلاری در حالی که زیر ۴۰ سال داشت. اکتبر ۲ سال پیش نشریه هافینگتون‌پست آمریکا، افشین پیرهاشمی را در زمره ۶ هنرمندی انتخاب کرد که در منطقه خاورمیانه الهام بخش هستند. این مجله به سبب سه‌بار حضور پیاپی پیرهاشمی در فهرست ۵۰۰ هنرمند برتر جهان و نیز آمارهای فروش دو مؤسسه «آرت‌پرایس» و «فیاک» مستقر در پاریس چنین عنوانی به او داد.

در حراج فیلیپس پیش رو که آخرین روز ماه ژوئن برگزار می شود برخی برآورد قیمت های آثار هنری عبارتند از: اثر تونی کراگ با قیمت پایه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار پوند، آثار ویکتور وازارلی و گرهارد ریشتر هر یک با قیمت پایه ۱۲۰ تا ۱۸۰ ، دو اثر از دیمن هرست ۱۵۰ تا ۲۰۰ و ۸۰ تا ۱۲۰ هزار پوند، اثر جف الرود با قیمت ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار پوند و در میان آثار ارزان تر و البته کوچک تر آثار الکساندر کالدر و آرمان هر یک ۲۵ تا ۳۵ هزار پوند روی میز حراجی می روند.

نزدیک به یک دهه است افشین پیرهاشمی نمایشی انفرادی در تهران نداشته است و تنها گاهی تک آثاری از او مربوط به دهه ۷۰ خورشیدی توسط مجموعه داران در نمایشگاه گروهی به نمایش در آمده است. او چند سالی است با گالری بین المللی« ایام» که در سال ۲۰۰۶ با هدف معرفی مفاخر هنری خاورمیانه تاسیس شد وارد قرارداد شده است، این گالری معتبر در سال ۲۰۱۴ در لندن و در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ در دوبی نمایش های انفرادی از پیرهاشمی ارائه کرد.

منبع خبر : خبرآنلاین

بخش های مرتبط : یک ایرانی تنها هنرمند خاورمیانه در حراجی فیلیپس لندن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *