سه شنبه , سپتامبر 19 2017
خانه / اخبار جهان / قفل مذاکرات گروه ۲۰ بر سر تغییرات اقلیمی ‘شکسته شد’

قفل مذاکرات گروه ۲۰ بر سر تغییرات اقلیمی ‘شکسته شد’

به گزارش بی‌بی‌سی : قفل مذاکرات گروه ۲۰ بر سر تغییرات اقلیمی ‘شکسته شد’ در آخرین روز اجلاس سران بیست اقتصاد عمده جهان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اعلام کرد که تمام اعضا جز آمریکا بر سر اجرای تعهدات توافق تغییرات اقلیمی پاریس به توافق رسیده‌اند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در ساعات پایانی نشست گروه ۲۰ خبر داده که اقتصادهای بزرگ جهان جز آمریکا بر سر تغییرات اقلیمی و توافق پاریس به توافق رسیده‌اند.

اختلاف بر سر چگونگی توافق بر سر پیمان تغییرات اقلیمی پاریس صدور اعلامیه پایانی نشست گروه بیست را به بن بست کشانده بود.

خانم مرکل دقایقی پیش اعلام کرد که تمام اعضای گروه ۲۰ به جز آمریکا توافق کرده‌اند که به تعهدات خود در پیمان تغییرات اقلیمی پاریس پایبند باشند.

اما امیر پایور، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در محل اجلاس می‌گوید آنچه خانم مرکل اعلام کرده، نشانی از یک اجماع کلی ندارد.

یک ماه پیش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که به تعهد قبلی باراک اوباما در توافق پاریس متعهد نخواهد بود و از این پیمان کنار می‌کشد.

علاوه بر تغییرات اقلیمی، موضوع تجارت جهانی هم از نکات کلیدی اعلامیه پایانی است که ظاهرا اعضا بر سر آن به توافق رسیده‌اند.

امیر پایور، خبرنگار بی‌بی‌سی در هامبورگ

آنچه آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و گروه بیست به عنوان یک توافق سعى مى کند به افکار عمومى بفروشد، نشان چندانى از یک اجماع ندارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهورى آمریکا بر مواضع خود مبنى بر خروج از توافق اقلیمى پاریس ایستاده و در موضوع تجارت خارجى هم در مواردى آمریکا را استثنا کرده است. آقاى ترامپ مى تواند در حالى به خانه برگردد که مى گوید باز برنده شده است.

با آنکه بیست اقتصاد بزرگ جهان به کنار گذاشتن سیاستهاى درونگرایانه تجارى تعهد داده اند، آمریکا همانطور که مى خواست تعرفه واردات فولاد را مستثنا کرده است.

خانم مرکل باید سه ماه دیگر در انتخابات سراسرى آلمان شرکت کند. صدراعظم آلمان دوست داشت نشستى که میزبان آنست را یک پیروزى معرفى کند ولى معلوم نیست همه ناظران چنین برداشتى داشته باشند.

به جاى پیمانهاى تجارى چندجانبه و سازمانى، حالا با ظهور سیاستهاى حمایتى، دور، دور پیمانهاى تجارى دوجانبه است. گواه آنهم اعلام تاریخ اجراى آزمایشى پیمان تجارى اتحادیه اروپا و کانادا در حاشیه اجلاس گروه بیست است. آقاى ترامپ هم به نخست وزیر بریتانیا بعد از خروج از اتحادیه اروپا وعده یک پیمان تجارى “خیلى، خیلى سریع” را داد. چیزى که گفتنش از عمل خیلى، خیلى آسانتر است.

منبع خبر : بی‌بی‌سی

بخش های مرتبط : قفل مذاکرات گروه ۲۰ بر سر تغییرات اقلیمی ‘شکسته شد’

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *