چهار شنبه , سپتامبر 13 2017
خانه / اخبار تکنولوژی / مرکز بین المللی نقشه برداری مغز به ۱۰ رادیولوژیست کشور اعتبارپژوهشی داد

مرکز بین المللی نقشه برداری مغز به ۱۰ رادیولوژیست کشور اعتبارپژوهشی داد

به گزارش ایرنا : مرکز بین المللی نقشه برداری مغز به ۱۰ رادیولوژیست کشور اعتبارپژوهشی داد دکتر جلال جلال شکوهی، روز پنجشنبه در حاشیه افتتاحیه سمینار سونوگرافیک آنومالی های (ناهنجاری های) جنین به خبرنگار علمی ایرنا گفت: به دنبال اعطای گرنت تحقیقاتی مرکز بین المللی نقشه برداری مغز واقع در اروپا، فراخوانی منتشر کردیم تا متقاضیان…

دکتر جلال جلال شکوهی، روز پنجشنبه در حاشیه افتتاحیه سمینار سونوگرافیک آنومالی های (ناهنجاری های) جنین به خبرنگار علمی ایرنا گفت: به دنبال اعطای گرنت تحقیقاتی مرکز بین المللی نقشه برداری مغز واقع در اروپا، فراخوانی منتشر کردیم تا متقاضیان نسبت به ارسال مدارک خود اقدام کنند و این کار تحت نظر دکتر کمال خرازی، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی ریاست جمهوری انجام می گیرد.
به گفته وی، افراد واجد شرایط دریافت این گرنت بنا به تصمیم مرکز بین المللی نقشه برداری مغز در یکی از کشورهای انگلیس یا آلمان آموزش خواهند دید و این فرآیند طی ۶ ماه تا یکسال آینده اجرا می شود.
جلال شکوهی به تعامل خوب و موثر انجمن رادیولوژی ایران با کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق، ترکیه، فرانسه و کنگره اروپایی ECR European Congress of Radiology اشاره کرد و از امضای تفاهمنامه همکاری مشترک با انجمن رادیولوژی فرانسه خبر داد.
وی درباره جزئیات این تفاهمنامه که ۲ هفته قبل به امضای رئیس های ۲ انجمن رادیولوژی ایران و فرانسه رسید، گفت: علاوه بر تفاهم در زمینه تبادل چهار متخصص در کنگره های تخصصی ۲ طرف، توافق کردیم که نیروهای جوان یا میانسال بتوانند دوره های کوتاه مدت یا طولانی مدت را در حوزه رادیولوژی طی کنند.
این متخصص رادیولوژی یادآور شد: البته سال های گذشته هم با فرانسه، تبادل نیروی متخصص برای دوره های آموزشی داشتیم که تعداد آنها ۲ تن بود ولی طبق تفاهمنامه اخیر، این تعداد به چهار تن افزایش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که تاکنون وجود داشت، ارائه آموزش های انجمن رادیولوژی فرانسه به زبان فرانسوی بود و طی ۲، سه سال اخیر صحبت هایی زیادی با آنها داشتیم تا یکی از سالن های ارائه خود را به زبان انگلیسی اختصاص دهند که خوشبختانه این تقاضا مورد موافقت قرار گرفت و از امسال یک سالن انگلیسی برای آموزش های این انجمن درنظر گرفته شد.

**رادیولوژیست های ایران حرف اول را در منطقه می زنند
جلال شکوهی درباره وضعیت رادیولوژی در ایران نیز گفت: از نظر نیروی انسانی رادیولوژیست، خودمان را در جایگاه اول منطقه می دانیم ولی از نظر تجهیزات و مجوز واردات، کشور ترکیه از ما جلوتر است و تعداد و کیفیت دستگاه های آنها بیشتر است.
به گفته وی، آمار تجهیزات رادیولوژی ترکیه بین ۲ تا سه برابر تجهیزات ایران است و در مقابل ۳۰۰ دستگاه ام.آر.آی موجود در ایران، حداقل ۸۰۰ دستگاه در ترکیه وجود دارد.
به اعتقاد این متخصص رادیولوژی، نیاز چندانی به ورود دستگاه ام.آر.آی به کشور نداریم و اکنون به ازای هر یک میلیون تن جمعیت، سه یا چهار دستگاه وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: استاندارد میزان تجهیزات رادیولوژی در کشورهای مختلف، یکسان نیست و مقایسه آنها کاری نادرست است.
وی یاد آور شد: وزارت بهداشت برای اینکه رقم را کمتر جلوه دهد ما را با انگلیس، کانادا، استرالیا و سوئد مقایسه می کند؛ درحالی که در این کشورها نوبت های ام. آر.آی بسیار طولانی است و حتی به ۶ ماه هم می رسد ولی در کشور ما اگر فردی امروز کمردرد بگیرد انتظار دارد فردای آن روز، ام. آر.آی انجام دهد.
رئیس انجمن رادیولوژی ایران درباره دلیل طولانی شدن نوبت های ام.آر.آی در کشورهایی مانند انگلیس، کانادا و استرالیا توضیح داد: این کشورها طب ارجاع دارند و در این سیستم، اول فرد باید به پزشک عمومی یا پزشک خانواده مراجعه کند و درصورت تشخیص او به پزشک متخصص ارجاع داده می شود و بعد باید تشخیص داده شود که آیا بیمار نیاز به ام. آر. آی دارد یا خیر و به طور کلی، این کشورها در تجویزهایشان قدری امساک دارند و در عوض، ما دچار افراطیم.
وی از هر دو حالت انتقاد کرد و گفت: هیچ یک از این روش ها مناسب نیست و ما باید سعی کنیم خود را به سطح ژاپن، آمریکا، کره جنوبی و آلمان برسانیم.
جلال شکوهی با ناقص خواندن تعرفه های رادیولوژی در کشور اظهار کرد: با وجود تعرفه های ناقص، سرمایه گذاری در این بخش مشکل خواهد بود و البته نظر ما این نیست که مردم از جیب خودشان هزینه های رادیولوژی را بپردازند ولی بیمه ها باید به مردم کمک کنند تا رادیولوژیست هم بتواند دستگاه ها و سیستمش را به روز رسانی کند و تجهیزات جدید خریداری کند.
وی به فعالیت حدود ۲ هزار و ۷۰۰ رادیولوژیست در کشور اشاره کرد و از افزایش آنها به بیش از سه هزار تن طی۲ تا سه سال آینده خبر داد.
این متخصص رادیولوژی تصریح کرد: در بخش خصوصی، نیروی رادیولوژیست کم نداریم ولی در بخش های دولتی به دلیل اینکه مشوق وجود ندارد، بعضا با کمبود نیرو مواجه ام که باید مشوق و جاذبه ها را برای فعالیت در بخش دولتی ایجاد کنیم.
رئیس انجمن رادیولوژی ایران درباره سمینار سونوگرافیک آنومالی های (ناهنجاری های) جنین نیز به خبرنگار ایرنا گفت: مخاطبان اصلی این سمینار، رادیولوژیست ها هستند اما در کنار آنها از متخصصان نوزاد و کاردیولوژیست ها نیز برای حضور دعوت کردیم که با تقاضاهای زیادی روبه رو شدیم.
وی یادآور شد: دکتر فیلیپ جنتی، متخصص برجسته رادیولوژی از آمریکا که متخصص شناخته شده در حوزه کاردیولوژی جنین به شمار می آید،اخیرا یک سفر دوره ای در منطقه خاورمیانه داشته و مقصد قبلی اش، کشور عربستان بوده است؛ وی، طی امروز و فردا به ارائه آخرین یافته های علمی حوزه ناهنجاری های جنین در این کنفرانس خواهد پرداخت.
سمینار بررسی سونوگرافیک آنومالی های جنین به همت انجمن رادیولوژی ایران ، امروز(۱۳ آبان) شروع به کار کرد و تا فردا ۱۴ آبان در مجموعه فرهنگی تلاش ادامه دارد.
علمی**۱۰۵۵**۱۷۷۶
خبرنگار: زینب کارگر**انتشاردهنده:لیلا خطیب زاده
ابرای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
[email protected]

منبع خبر : ایرنا

بخش های مرتبط : مرکز بین المللی نقشه برداری مغز به ۱۰ رادیولوژیست کشور اعتبارپژوهشی داد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *