چهار شنبه , سپتامبر 13 2017
خانه / اخبار جامعه / سیزدهمین جلسه دادگاه متهمان ردیف دوم و سوم پرونده نفتی فردا برگزار می شود

سیزدهمین جلسه دادگاه متهمان ردیف دوم و سوم پرونده نفتی فردا برگزار می شود

به گزارش ایرنا : سیزدهمین جلسه دادگاه متهمان ردیف دوم و سوم پرونده نفتی فردا برگزار می شود به گزارش روز یکشنبه خبرنگار قضایی ایرنا، این جلسه در ادامه رسیدگی به پرونده متهمان نفتی از شرکای بابک زنجانی تشکیل می شود.
وکیل فلاح هروی پیشتر دراین باره به ایرنا گفته بود دفاعیات موکلان این پرونده هنوز ادامه دارد؛ لذا در جلسه…

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار قضایی ایرنا، این جلسه در ادامه رسیدگی به پرونده متهمان نفتی از شرکای بابک زنجانی تشکیل می شود.
وکیل فلاح هروی پیشتر دراین باره به ایرنا گفته بود دفاعیات موکلان این پرونده هنوز ادامه دارد؛ لذا در جلسه پیش رو، نخست متهم ردیف سوم پرونده، به دفاعیات خود پایان خواهد داد و سپس وکلای مدافع دفاعیات خود را ارائه خواهند کرد.
به گزارش ایرنا ، دادگاه متهمان ردیف دوم و سوم پرونده نفتی یعنی مهدی شمس زاده و حمید فلاح هروی که حکم بدوی مبنی بر إعدام آنان در دیوان عالی کشور نقض و برای رسیدگی به شعبه هم عرض ارجاع شده بود، در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی محمد مقیسه در ١٢ جلسه برگزار شد.
براساس این گزارش، از جلسه هشتم دادگاه تا ١٢، متهم ردیف سوم در حال بیان دفاعیات خود در برابر اتهامات مندرج در کیفرخواست بود؛ البته در هشتمین جلسه، قبل از قرار گرفتن حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم در جایگاه برای دفاع در برابر اتهامات وارده قاضی از شکات خواست تا شکایت خود را مطرح کنند که غلامحسنی صادقی قهاره وکیل شرکت «اچ کی» به نمایندگی از دو شرکت ملی نفت و اچ کی، جواد احمدی پور به وکالت از بانک مسکن، فرزاد ملکی به نمایندگی از سازمان تامین اجتماعی با حضور در جایگاه شکایت نهادهای متبوع خود را قرائت کردند.
در جلسه هفتم دادگاه هم بعد از پایان دفاعیات متهم ردیف دوم و وکلای مدافع او ، کیفرخواست متهم ردیف سوم به درخواست رئیس دادگاه و از سوی رضا نجفی نماینده دادستان قرائت شد که نماینده دادستان طبق کیفرخواست، اتهامات فلاح هروی را افساد فی الارض از طریق مشارکت در اخلال نظام اقتصادی با علم به ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی و مشارکت عالمانه و عامدانه برای جعل، استفاده از پولشویی و کلاهبرداری؛ مشارکت در کلاهبرداری از سازمان تامین اجتماعی به مبلغ ۴۴۴ میلیارد ین ژاپن و شرکت نفت اچ کی به مبلغ یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو؛ مشارکت در پولشویی به مبلغ ۱۴۸ میلیارد و ۱۳۶ میلیون ریال از طریق تملک عواید حاصل از جرم، اعلام کرد.
جلسات ششم، پنجم، چهارم، سوم و دوم دادگاه هم به دفاعیات مهدی شمس زاده متهم ردیف دوم این پرونده و همچنین صحبت های نماینده دادستان و پرسش و پاسخ با قاضی اختصاص یافت. در جلسات دوم و اول نماینده دادستان کیفرخواست متهم را قرائت کرده بود و قاضی هم از متهم ردیف دوم خواست تا در برابر این کیفرخواست صادر شده از خود دفاع کند.
به گزارش ایرنا،‌ دادگاه بابک زنجانی متهم ردیف اول پرونده نفتی، مهدی شمس زاده و حمید فلاح هروی متهمان ردیف دوم و سوم این پرونده در سال ٩۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، برگزار شد.
دادگاه این متهمان ، براساس کیفرخواست صادر شده به اتهام افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور با تشکیل و رهبری سازمان یافته به منظور ارتکاب جرایمی مانند جعل سند، پولشویی با علم به موثر بودن در ضرر به کشور، کلاهبرداری در سطح گسترده از شرکت نفت، سازمان تامین اجتماعی و بانک مسکن، جعل ۲۴فقره اسناد و صورت حساب بانکی، استفاده از اسناد مجعول و پولشویی به مبلغ ۱۹۶۷ میلیون یورو در ۲۶ جلسه علنی(جز یک جلسه) برگزار شد.
دادگاه بدوی پس از رسیدگی پرونده، سه متهم ردیف اول بابک زنجانی، مهدی شمس زاده و حمید فلاح هروی را به اعدام، رد مال به شاکی و پرداخت جزای نقدی معادل یک چهارم پولشویی محکوم کرد. اما دیوان عالی کشور با بررسی پرونده، حکم اعدام بابک زنجانی را تایید و حکم مهدی شمس زاده و حمید فلاح هروی متهمان دیگر پرونده را نقض و برای رسیدگی به شعبه هم عرض ارجاع کرد که اکنون این پرونده در شعبه هم عرض در حال رسیدگی مجدد است.
اجتمام** ۷۳۲۹**۱۵۶۹
خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد ** انتشار: علی حبیبی

منبع خبر : ایرنا

بخش های مرتبط : سیزدهمین جلسه دادگاه متهمان ردیف دوم و سوم پرونده نفتی فردا برگزار می شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *