جمعه , سپتامبر 22 2017
خانه / اخبار سینما / حمایت از کسب و کارهای مجازی در حوزه سینما ضروری است

حمایت از کسب و کارهای مجازی در حوزه سینما ضروری است

به گزارش ایرنا : حمایت از کسب و کارهای مجازی در حوزه سینما ضروری است به گزارش روز شنبه خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا از بنیاد سینمایی فارابی، علیرضا تابش با اشاره به ضرورت پیوند فضای مجازی و کسب و کارهای سینمایی اظهار کرد: در یک دهه اخیر به دلیل بالا رفتن سرعت رشد اینترنت، پدید آمدن خدمات برخط و جدی‌تر شدن بحث…

به گزارش روز شنبه خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا از بنیاد سینمایی فارابی، علیرضا تابش با اشاره به ضرورت پیوند فضای مجازی و کسب و کارهای سینمایی اظهار کرد: در یک دهه اخیر به دلیل بالا رفتن سرعت رشد اینترنت، پدید آمدن خدمات برخط و جدی‌تر شدن بحث فرامکانی و فرازمانی داده‌ها، شاهد حضور بیش از پیش خدمات آنلاین (برخط) در فضای مجازی هستیم که کشور ما هم از این قاعده مستثناء نیست.
وی غفلت دست اندرکاران سینما از خدمات اینترنتی را باعث عقب افتادگی صنعت سینما برشمرد و اضافه کرد: از آنجایی که قلمرو فعالیت ‌های تخصصی حوزه سینما در پایگاه‌ های اینترنتی فارسی زبان بسیار کم رنگ است، یا توسعه و گسترش یافتگی در آنها به ندرت اتفاق می ‌افتد به مرور زمان، فقدان اطلاعات روشمند، اثر بخشی آنها را از بین خواهد برد.
تابش با اشاره به عدم شناخت و هدف ‌گذاری صحیح در عرصه سینما به منظور بهره‌ مندی در فضای مجازی، تاکید کرد: این عدم شناخت به مرور زمان باعث شده است تا منابع موجود رو به افول رود و دسترسی مخاطبان و فعالان حوزه سینما به دارایی‌های ارزشمند این صنعت سخت‌تر و یا با دشواری‌هایی رو به رو شود.
وی با اشاره به تدوین طرح جامع سینما گفت: بنیاد سینمای فارابی در دوره جدید فعالیت‌های خود و با تاکید بر گسترش نهضت تولید محتوا در کشور بر آن شده است تا به منظور تحقق این راهبرد در سینمای کشور از ظرفیت‌های موجود ملی در راستای حمایت از خدمات و تولیدات محتوایی بومی در فضای مجازی، ماموریت جدیدی را آغاز کند که نقش اصلی بنیاد در این عرصه ‘توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا و حمایت از متخصصان این حوزه و صاحبان ایده‌های خلاقانه’ است.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی تصریح کرد: تلاش این مجموعه، تسهیل روند ایجاد، فراهم آوردن شرایط رشد و توسعه‌ فعالیت ‌های مرتبط با صنعت سینما در زیست بوم مجازی است.
وی شفافیت در صنعت سینما و استانداردسازی فعالیت ‌ها را با اهمیت دانست و ادامه داد: مجموعه این عوامل سبب خواهد شد تا شفافیت در محیط کسب و کارهای سینمایی، بازاری امن و پر رونق را پدیدار سازد و اشخاص حقیقی و حقوقی در چارچوب استانداردها به سرمایه گذارای در تولید فیلم و زیرساخت‌های سینمایی و تسهیل در معرفی و فروش داخلی و خارجی محصولات سینمایی تشویق و ترغیب شوند.
تابش با اشاره به تدوین راهبردهای طرح حمایت از کسب و کارهای مجازی در سینما اظهار کرد: راهبردهای اساسی در این مسیر، مشتمل بر بینش‌ها و نگرش‌ها، به چهار حوزه کلانِ بین الملل، آموزش و پژوهش، رسانه و تبلیغات و تجارت الکترونیک تقسیم می‌شوند.
وی با اشاره به راهبرد أخذ سهم بیشتر از بازارهای جهانی گفت: هدف اصلی در این حوزه تقویت و گسترش آثار سینمای ایران برای کشورهای منطقه و جهان خواهد بود.
تابش با ضروری دانستن تقویت حوزه آموزش و پژوهش در سینما گفت: اهداف اصلی در این حوزه، توسعه و تعمیق پژوهش‌های کاربردی و بین رشته‌ای در حوزه سینما و فضای مجازی و همچنین افزایش سهم محتوای تخصصی در حوزه سینما و ترویج آموزه‌های کاربردی در فرمت‌های دیجیتال به منظور تربیت نیروی انسانی متخصص در عرصه فعالیت‌های هنری و سینمایی است.
وی حوزه رسانه و تبلیغات را در صنعت سینما بسیار با اهمیت دانست و افزود : اهداف اصلی در این حوزه، اطلاع رسانی فراگیر در خصوص فعالیت‌ های سینمایی با استفاده از ابزارهای نوین و ارتقا سواد رسانه‌ ای است.
تابش سینمای امروز را فاقد برنامه ریزی بازار دانست و افزود: اهداف اصلی حوزه تجارت الکترونیک ، رویکردهای بازارگردی، بازارگردانی، بازارسنجی و بازارشناسی در عرصه سینما ایران و جهان است.
وی با اشاره به ضرورت پیوند دائمی سینما با فناوری و دانش روز گفت: نسبت سینما و فضای مجازی و ظرفیت ‌های موجود در این عرصه، مقوله ‌ای است که باید توجه ویژه ‌ای به آن داشت و در شرایط حاضر پیشرفت آن در گرو همدلی و مشارکت نهادهای متولی و فعالان عرصه سینماست.
فراهنگ**۹۳۳۸**۱۷۷۶

منبع خبر : ایرنا

بخش های مرتبط : حمایت از کسب و کارهای مجازی در حوزه سینما ضروری است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *