پنجشنبه , سپتامبر 14 2017
خانه / اخبار سیاست / مد اپوزیسیون‌نمایی منفعلانه

مد اپوزیسیون‌نمایی منفعلانه

به گزارش بهار : مد اپوزیسیون‌نمایی منفعلانه امید پورعزیز یکی از آفت‌های سابقه دار فضای سیاسی ایران بحث اپوزسیون نمایی در عین منفعل بودن و…

امید پورعزیز
یکی از آفت‌های سابقه دار فضای سیاسی ایران بحث اپوزسیون نمایی در عین منفعل بودن و بدون پشتوانه فکری مستدل است که این امر عملا منجر به نوعی حذف خودخواسته و عدم تأثیرگذاری بخش قابل توجهی از جمعیت کشور در مسائل حساس و حیاتی مملکت می‌باشد. البته در تعریف کلاسیک ادبیات سیاسی حتی در بعضی مواقع انفعال و بایکوت سیاسی هم می‌تواند به‌عنوان یک فعل و واکنش سیاسی محسوب شده و کارکرد مختص به خودش را داشته باشد. ولی تشخیص درست موقعیت و تدوین استراتژی دقیق و به موقع در این مسیر بسیار حساس و پیچیده می‌باشد. لذا در صورت اتخاذ چنین رویه هایی نیز عملا ضعف درمدیریت صحیح و سازماندهی هدفمند، پاشنه آشیل چنین استراتژی هایی خواهد بود. اما در کشور ما با توجه به چنین مفاهیم پیچیده و تفسیربرداری متأسفانه در نزد بخشی از جامعه نوعی ساده انگاری و اختلاط مفاهیم حادث شده است.

این طیف از جامعه تصور می‌کنند با زدن دست رد به هر نوع دخالت سیاسی و پرهیز از مشارکت در هر سطحی از امور سیاسی به مثابه همان تأثیر معکوس انفعال محسوب شده و منجر به نتایج سیاسی مدنظرشان خواهد شد. درصورتیکه این حد از ساده‌سازی مفاهیم و تشخیص‌های غیرتخصصی و فردی عملا نمی‌تواند نتایج امیدوارکننده ایی را برای جامعه رقم بزند. اگر بخواهیم مصداقی‌تر بحث کنیم در ارتباط با مسئله انتخابات و عدم مشارکت طیف وسیعی از جامعه، این آفت بیشتر نمود پیدا می‌کند. در واقع دلیل اصلی این مسئله تشخیص‌های سطحی و غیر تخصصی در جامعه پیچیده و در حال گذار به مدرنیته ایران می‌باشد.

در جوامع امروزی هر روز پارامترها و شاخصه‌های سیاسی و اجتماعی تغییر می‌کند و در هر شرایطی استراتژی و سیاست ورزی خاص خودش را طلب می‌کند که مسلما تشخیص تمامی جوانب آن از عهده مردم عادی جامعه خارج بوده و متخصصین و تحلیلگران خاص خودش را طلب می‌کند. ولی مسئله عدم اعتماد و عدم به رسمیت شناختن تخصص گرایی و خردگرایی در حوزه‌های انسانی یکی از معضلات عمده جامعه امروز ما محسوب می‌شود. البته این مسئله برای امروز و مختص این انتخابات اخیر نیست، بلکه ما همواره در این زمینه چالش‌های جدی داشته‌ایم که اغلب در زمان‌های پرشور انتخاباتی سعی شده با احساسات و هیجانات مضاعف تا حدودی این نواقص پوشش داده شود.

ولی مسلما با اقبال مقطعی و موقتی در ایام انتخابات این نقیصه بصورت ریشه ایی برطرف نمی‌شود. مردم ایران در راستای گذار به دموکراسی می‌بایست یکبار برای همیشه با این مسئله بشیوه عقلانی و واقع بینانه مواجهه داشته باشند. یکی از اصلی‌ترین راهکارهای دموکراتیک پذیرفته شده جهانی در این زمینه تحزب گرایی و یاری جستن از احزاب ساختارمند و مستحکم می‌باشد.
مردم با اقتدا به حزب مد نظرشان عملا نیمه بیشتر راه را رفته و مشارکت شان را بواسطه حزب مبذول می‌دارند، و حتی چنانچه تصمیمات جدی و تأثیرگذار نیز مدنظر باشد از فیلتر حزب می‌گذرد. هرچند احزاب هم می‌توانند به بیراهه رفته و به جمع‌بندی‌های غلطی برسند، ولی چون بین احزاب رقابت سالم وجود دارد عملا آن سرخوردگی و یا حتی آنارشیسم نظام‌های بدون حزب به میان کشیده نمی‌شود.

البته یکی دیگر از دلایل عدم اعتماد عمومی بین مردم و دست اندرکاران، به تناقض‌ها و تضادها و شعارزدگی مضاعف در جامعه بازمی گردد. مردم ایران همواره در بین تعارضات و عدم شفافیت‌های بسیاری روزگار گذرانده‌اند و همچنین به‌واسطه تداخلات ناشی از ایدئولوژیک بودن عده ایی و منفعت گرایی و یا حتی قدرت طلبی برخی، عملا به‌مرور زمان به این بدبینی‌ها دامن زده شده و جامعه در یک رویکرد واکنشی عملا با هرچه هست و نیست در تقابل است. این حد از سرخوردگی، بی انگیزگی و ناامیدی تبعات جدی را برای جامعه بهمراه دارد و جبران این اوضاع نابسامان روز به روز سخت‌تر و پرهزینه‌تر می‌شود.

لذا جامعه در مقام مقابله به مثال و تسویه حساب برآمده و به‌مرور عقلانیت و منافع مشترک جای خودش را به فردگرایی و منفعت طلبی شخصی می‌دهد و بازگشت به رویه اخلاق مدار و مسئولانه روز به روز سخت‌تر و پرهزینه‌تر می‌شود. هرچند در این دوره برخی از سیاسیون دلسوز و دغدغه مند همچون روحانی تا حدودی درصدد بهبود شرایط موجود و توجیه عقلانی مردم هستند، ولی متأسفانه تأثیر تخریب‌ها، رفتارهای گذشته و کاهش انرژی نیروهای تحول خواه عملا نیروی محرکه لازم برای یک خیزش فراگیر عمومی و باورمندی بر توان و اراده خویش شکل نگرفته است. امید است بعد از روزهای پرشور انتخاباتی راهکارهای عملیاتی و علمی دقیقی جهت بهبود این شرایط فراهم شده و زمینه رشد و هم افزایی مضاعف ملی فراهم گردد.

منبع خبر :

بخش های مرتبط : مد اپوزیسیون‌نمایی منفعلانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *