سه شنبه , سپتامبر 19 2017
خانه / اخبار پلیس / خرمشهر مظلوم-افشین شاعری*

خرمشهر مظلوم-افشین شاعری*

به گزارش ایرنا : خرمشهر مظلوم-افشین شاعری* در جنوب غربی‌ترین نقطه ایران جایی که محل تلاقی دو رودخانه بزرگ کارون و دجله و فرات است و هر دو با هم حوضه آبی اروندکنار را تشکیل می‌دهند و به خلیج همیشه فارس می‌رسند.شهری است که به روایتی تاریخ آن به قبل از میلاد مسیح…

در جنوب غربی‌ترین نقطه ایران جایی که محل تلاقی دو رودخانه بزرگ کارون و دجله و فرات است و هر دو با هم حوضه آبی اروندکنار را تشکیل می‌دهند و به خلیج همیشه فارس می‌رسند.شهری است که به روایتی تاریخ آن به قبل از میلاد مسیح می‌رسد.
خرمشهر به علت قرار گرفتن در مرز ایران و عراق و محل تلاقی دو رود بزرگ خاورمیانه و نزدیکی با خلیج فارس و بزرگترین میادین نفتی ایران، یک شهر مهم استراتژیک و البته یک منطقه مهم اقتصادی است.
خرمشهر در فاصله ۱۱۰۰ کیلومتری پایتخت و ۱۲۵کیلومتری اهواز یک موقعیت استثنایی و ویژه است. زمین آن در جلگه خوزستان، یک موقعیت ویژه کشاورزی را ایجاد کرده است، به خصوص برای کشت نخل و نیشکر. آب هست، آفتاب هست، نیروی انسانی هم هست.
این بندر مهم از حدود سال ۱۳۱۸ به عنوان اولین بندر اقتصادی ایران به درگاه مهم واردات و صادرات کالا برای سرزمین بزرگ ایران تبدیل شد. در سال‌های دهه ۵۰ با حدود ۲۰ اسکله به وسعت حدود ۱۲۵۰ متر بزرگترین بندر تجاری ایران بود و همین امروز هم با حدود ۱۳ اسکله یکی از مهمترین بنادر کشور بعد از بندر شهید رجایی است.
تجارت گسترده در این شهر،‌ رونق اقتصادی را برای خرمشهر و مردمانش به ارمغان آورده بود. نبض اقتصاد کشور تا سال‌ها در عروس جنوب ایران می‌تپید و هزاران نفر از اقصی نقاط کشور برای کار و تجارت به خرمشهر می‌آمدند.
از نظر ارتباطی با بهره‌گیری از راه آبی، راه شوسه، نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی آبادان و اتصال به راه آهن سراسری که قرار است به بصره برسد، خرمشهر یک موقعیت بی‌نظیر برای رفت و آمد گردشگران، بازرگانان و تجار است.
خرمشهر در زمان جنگ تحمیلی اولین شهری بود که مورد حمله متجاوزان عراقی قرار گرفت و بعد از ۳۵ روز مقاومت دلیرمردانی چون محمد جهان آرا، در ۴ آبان سال ۵۹ اشغال شد اما با درایت مردان با تدبیری چون علی صیاد شیرازی پس از ۵۷۵ روز با اجرای موفق عملیات غرورآفرین بیت‌المقدس که از دهم اردیبهشت سال ۶۱ با همکاری و همدلی حدود ۷۰ هزار نیروی ارتشی و سپاهی انجام شد، در سوم خرداد آزاد شد.
اما حال این شهر پر افتخار که سمبل مقاومت و دلیری مردان بزرگ این سرزمین است، این روزها خوب نیست، گر چه این شهر مظلوم روزگاری بیش از ۲۲۰هزار نفر جمعیت را در خود جای داده بود و هزاران نفر از اقصی نقاط کشور برای کار و کسب روزی به این جنوب غربی‌ترین شهر ایران سفر می کردند اکنون برای ۱۶۰ هزار سکنه خود که ۸۰ هزار خانوار را تشکیل می‌دهد، هم شغل مناسب ندارد.
خرمشهر اکنون با نرخ بیکاری حدود ۳۰درصد یکی از شهرهایی است که بیشترین میزان بیکاری را در بین شهرهای ایران دارد، جوانان آفتاب سوخته این شهر مظلوم گرمای بالای ۵۰ درجه را تحمل می‌کنند، رطوبت و شرجی این شهر به ۹۴درصد هم می‌رسد، رطوبتی که نفس کشیدن را سخت می‌کند و البته این روزها ریزگردهای کشنده نیز که ارمغان ناامنی و جنگ و خشکسالی در منطقه است، بر دردهای قدیمی ساکنان خرمشهر افزوده است.
نخل‌های سربریده این شهر آزاده، یادآور مظلومیت خرمشهر سرافراز است، جای گلوله‌های بعثی‌ها هنوز بر تن رنجیده برخی ساختمان‌های قدیمی شهر مانده است. شلمچه و یادگاری‌های جنگ هر سال هزاران نفر را برای تجدید خاطرات فداکاری‌های مردان شجاع ایران در دوران دفاع مقدس به این شهر می‌کشاند.
اکنون نوبت آن رسیده است که در فصل جدید کار و تلاش دولتمردان، خرم شهر باز هم خرم شود، اقتصاد این شهر ظرفیت شکوفایی بزرگ را دارد، تامین آب و رونق کشاورزی منطقه هزاران شغل ایجاد می‌کند، فعال شدن گمرک و تجارت، نه تنها بیکاری مردمان ساکت این شهر را پاسخ می‌دهد که برای هزاران ایرانی از اقصی نقاط کشور شغل پایدار مستقیم و غیر مستقیم فراهم می‌کند، ایران لنگرگاه امنیت منطقه است و رونق و سربلندی خرم شهر حتما سمبل اقتدار و سربلندی هر چه بیشتر همه ایرانیان خواهد بود.
—————————————————

منبع خبر :

بخش های مرتبط : خرمشهر مظلوم-افشین شاعری*

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *