یکشنبه , سپتامبر 24 2017
خانه / اخبار سینما / روی خوش تلویزیون به سریال های دهه ۵۰

روی خوش تلویزیون به سریال های دهه ۵۰

به گزارش ایرنا : روی خوش تلویزیون به سریال های دهه ۵۰ پخش سریال «خانه کوچک» محصول کشور امریکا از شبکه تماشا از جمله این مجموعه ها است که نشان می دهد صدا و سیما فارغ از کشور سازنده فیلم، بیشتر به مضمون و کیفیت محصولات توجه دارد و حالا این مجموعه را روی آنتن برده است.
قسمت هایی از…

پخش سریال «خانه کوچک» محصول کشور امریکا از شبکه تماشا از جمله این مجموعه ها است که نشان می دهد صدا و سیما فارغ از کشور سازنده فیلم، بیشتر به مضمون و کیفیت محصولات توجه دارد و حالا این مجموعه را روی آنتن برده است.
قسمت هایی از سریال «خانه کوچک» در سال های ۵۴ تا ۵۷ در تلویزیون قبل از انقلاب پخش شد اما به دلایل نامعلومی همه قسمت های این سریال روی آنتن نرفت تا اینکه صدا و سیما در سال های اخیر قسمت های دیگر آن را تهیه و با دوبله جدید روی آنتن برد.
در واقع شبکه تماشا قسمت های اول تا حدود ۶۰ و ۷۰ این مجموعه که در سال های یاد شده در تلویزیون روی آنتن رفته بود با همان دوبلوی قبلی پخش کرد و بعدها با خریداری قسمت های جدید، آن را با دوبله جدید روانه پخش کرده است.
سریال «خانه کوچک» در واقع اقتباس ضعیفی از رمان «لورا اینگلز وایلدر» است یعنی اثر یاد شده نتوانسته همه جزییات کتاب را به تصویر بکشد و مخاطب به تماشای خلاصه ای از اتفاقات مندرج در این کتاب می نشیند.
این سریال داستان خانواده‌ای کشاورز را در قرن نوزدهم نشان می‌دهد که در روستایی به نام والنات گرو اقامت کردند.
در این سریال داستان زندگی لورا اینگلز فرزند دوم این خانواده، قهرمان اصلی این فیلم، از کودکی تا دوران تدریس در مدرسه و ازدواجش در والنات گرو نشان داده می‌شود.
آنچه بیش از هر چیز این سریال را دیدنی کرد استفاده از داستان ساده و در عین حال لطیف از واقع یک روستا است که کارگردان به شکل زیبایی در پیشبرد داستان از آن بهره گیری کرده است.
هر چند سریال از نظر فیلمبرداری و جرح و تعدیل هایی که انجام شده با نواقصی همراه است اما با وجود این، پیام هر قسمت داستان بخوبی به مخاطب ارایه می شود.
بازی های روان اغلب کاراکترهای این مجموعه از نقاط قوت این اثر است که کارگردان بخوبی توانسته از این ویژگی در شخصیت پردازی قهرمانان داستان استفاده کند.
کمک فرزندان به والدین در امور خانه و مزرعه، حس تعاون و همکاری بین اهالی روستا، حل بسیاری از اختلافات از طریق داناترین فرد محل و تلاش و کوشش خستگی ناپذیر ساکنان محل برای رفع مشکلات خود از جمله پیام های این سریال است که مجموعه را نسبت به سایر سریال های مشابه متمایز کرده است.
تیتراژ شروع و پایان این سریال همراه با موزیک و آهنگ خاص همان دوره از جمله جذابیت های مجموعه است که در عین کوتاهی، ساده نیز هست که مخاطب را با وجود تماشای مکرر آن خسته نمی کند.
استفاده از کاراکترهای سیاهپوست زن و مرد در سریال و برخورد منصفانه داستان فیلم با آنان در دوره ای که (قرن ۱۹) تازه سیاهپوستان از یوغ بردگی نجات یافته بودند از جمله نقاط قوت این مجموعه است.
«خانه کوچک» با این ویژگی و مضامینی که در متن فیلم و نتیجه آن حاصل می شود یک سریال موفق در زمان خود و همچنین در زمان حاضر است که بعدها ساخت این گونه سریال ها در کشورهای دیگر از جمله کانادا مثل در مجموعه قصه های جزیره دنبال شد.
سریال «خانه کوچک» را می توان یک مجموعه فراقاره ای دانست یعنی مضامین و پیام های سریال برای سرزمین خاصی نیست بلکه خیلی از موضوعات آن قابل ردیابی در کشورها و قاره های دیگری هم هست و دقیقا بر همین اساس است که این سریال روی آنتن تلویزیون بسیاری از کشورها از جمله ایران رفته است.
بیشتر داستان فیلم بر محور خانواده چارلز اینگلز دور می زند. اینگلز در والنات گرو از احترام و وجهات خاصی برخوردار است و همین موضوع باعث می شود که برای رفع بسیاری از مسایل و معضلات روستایی او وارد شود.
اینگلز مورد احترام همه ساکنان این منطقه است از این رو داوری و نظر او نیز در بین روستاییان پذیرفته می شود.
در این سریال همسر اینگلز نیز وجهات شبیه به وی دارد و تقریبا یک زوج کامل و باورپذیر را در نزد مخاطب رقم می زنند.
نوع برخورد اینگلز با فرزندان، همسرش و همچنین مردم اطراف که از بزرگمنشی او حکایت می کند، داستان های دلنشین و لطیفی خلق می کند که در نهایت به همذات پنداری در میان مخاطب منجر می شود.
با اینکه سال ها از تولید این سریال می گذرد و در حالیکه واقعه داستان این سریال به قرن ۱۹ می رسد اما بخاطر نوع پیام های انساندوستانه ای که فیلم به مخاطب منتقل می کند، مجموعه همچنان از تازگی و طراوت برخوردار است.
پیام ها و مضمون اثر کاملا تازه و بکر است و با اینکه دستکم ۵۰ سال از تولید این اثر می گذرد کارگردان در روایت داستان موفق عمل کرده است.
این سریال از جمله مجموعه های خوب خارجی است که فیلمنامه آن کاملا بر موضوع تربیت و نوع رفتار در خانواده و بیرون خانواده متمرکز است. کارگردان در تلاش است در قسمت های مختلف اثر که معمولا یک قسمتی و یا حداکثر دو قسمتی است مخاطب را با رویکردها دو خانواده موفق و ناموفق از نظر تربیت فرزندان آشنا کند.
مایکل لندون که در این اثر هم کارگردان و هم بازیگر نقش چارلز اینگلرز را برعهده دارد بازی خوبی از خود ارائه کرده که بیشتر قسمت های این اثر تحت تاثیر شخصیت او و گفتار او است.
لندون که غیر از سریال «خانه کوچک» اثر دیگری به نام فریب خورده را در کارنامه خود دارد، سال ۷۵ در سن ۵۵ سالگی در گذشت و بدین ترتیب فرصت خلق آثار دیگری از وی سلب شد.
پخش سریال خانه «کوچک یک» حس نوستالژیک میان متولدین دهه ۳۰ و ۴۰ و حتی ۵۰ ایجاد می کند که همین موضوع مخاطبان این اثر را افزایش داده است.
پخش این گونه سریال ها که حاوی پیام های تربیتی است دستکم می تواند دو دستاورد برای جامعه ما به همراه داشته باشند، نخست اینکه فیلمسازان ما نیز به طرف ساخت و تولید سریال و مجموعه های جهانی و فراملی حرکت کنند و دوم اینکه پخش این گونه سریال های حاوی پیام های ارزشمند، می تواند به افزایش مخاطبان تلویزیون بیانجامد.
* دبیر ایرنا

منبع خبر : ایرنا

بخش های مرتبط : روی خوش تلویزیون به سریال های دهه ۵۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *